Newsletter OPZZ – 15.09.2016 r.

16 września 2016

Newsletter OPZZ – Przegląd informacji związkowych, prawnych i gospodarczych

15.09.2016 r.

Dzisiaj: posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

 

Rada Branży OPZZ „Górnictwo, Przemysł Chemiczny i Energetyka”

 

14 września odbyło się kolejne z cyklu spotkań Rad Branż OPZZ, które zaplanowano przed najbliższym posiedzeniem Rady OPZZ, 28 września br. Nad nową kampanią programową OPZZ tym razem obradowała Rada Branży OPZZ „Górnictwo, Przemysł Chemiczny i Energetyka”. W pierwszej części spotkania przedstawiciele branży wraz z kierownictwem OPZZ spotkali się z Ministrem Energetyki Krzysztofem Tchórzewskim oraz Wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim.

 

przeczytaj

Górnicy z Bełchatowa boją się zaangażowania PGE w inne projekty

 

Załoga największej kopalni węgla brunatnego w Polsce obawia się o wypłatę barbórki i czternastki . Zdaniem górników, zaangażowanie właściciela, PGE, w kolejne projekty może się odbić również na nich.

 

przeczytaj

Rząd rekomenduje powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

 

13 września 2016r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany są jednym z elementów zapowiadanej reformy podstawowej opieki zdrowotnej i wprowadzają powszechny do niej dostęp.

 

przeczytaj

Wasze rządzenie i nasz bunt

 

Im bliżej do planowanej na 24 września br. wielkiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, tym częściej odzywają się głosy polityków partii rządzącej albo ich bezkrytycznych zwolenników, że manifestacja ta jest częścią działań o charakterze politycznym, wymierzonych przeciwko „Prawu i Sprawiedliwości”. Demonstrujący pracownicy służby zdrowia mieliby zatem należeć do owej grupy osób, które są niezadowolone z utraty władzy przez PO-PSL bo przez to straciły swoje przywileje.

przeczytaj

Witold M. Orłowski: Koszt wyboru, czyli o ochronie i zakazie handlu w niedzielę

 

Na rynku usług ochroniarskich szykują nam się podobno dramatyczne zmiany. Przyzwyczailiśmy się do tego, że są stosunkowo tanie – i było nam z tym dobrze. W końcu który klient lubi, aby kupowane przez niego usługi były drogie, nie? klient lubi, aby kupowane przez niego usługi były drogie, nie? Wzrost minimalnej stawki godzinowej do 13 zł spowodował, że branża zaczęła bić na alarm. Ale przyroda nie znosi ani próżni, ani tym bardziej darmowego lunchu – prędzej czy później trzeba będzie po prostu zaakceptować wyższy poziom cen usług ochroniarskich. Podobnie rzecz miałaby się z zakazem handlu w niedziele.

przeczytaj

Ruszają prace nad nowym kodeksem pracy. Co się zmieni?

W czwartek premier ma powołać członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Eksperci będą mieć półtora roku na przygotowanie nowej konstytucji zatrudnienia.

przeczytaj

We Francji dziś manifestacje i strajk na znak protestu przeciwko nowemu prawu pracy

W związku z protestami, których wznowienie jeszcze przed letnimi wakacjami obiecywały związki zawodowe, przede wszystkim z komunistyczną centralą CGT na czele, Francja musi się przygotować na czekające je dzisiaj znaczne utrudnienia w życiu codziennym. W wielu miastach, w tym w Marsylii i w Dijon zakłócone będzie kursowanie metra, autobusów i tramwajów. W całym kraju dotyczyć to będzie także kolei regionalnych. 15 procent połączeń z lotnisk pod Paryżem ma być odwołanych ze względu na strajk kontrolerów. O ile lekcje w szkołach odbędą się normalnie, o tyle nieczynne będą stołówki i świetlice, w których zatrudnieni są pracownicy merostw. Zamknięta ma być część bibliotek i urzędów pocztowych. W wielu miastach organizowane są manifestacje.

przeczytaj